Songkran - Tajski nowy rok(1)

12 kw. Songkran czyli tajski Nowy Rok. Najlepszy Sylwester, jaki możesz sobie wyobrazić

W połowie kwietnia Tajlandia świętuje Nowy Rok. I jest to najlepszy Sylwester, jaki możemy sobie wyobrazić. Wcale nie dlatego, że trwa aż trzy dni!

Tajowie obchodzą Nowy Rok w połowie kwietnia, kiedy słońce przechodzi ze znaku Barana w znak Byka – samo słowo „songkran” oznacza właśnie przejście. Zgodnie z tradycją, to rodzinne święto, w czasie którego spędza się czas z bliskim i odwiedza świątynie, gdzie posągi Buddy obmywane są aromatyzowaną wodą.

Songkran Bangkok

Tak też podobno wciąż wygląda to na tajskiej prowincji, ale w Bangkoku i innych dużych miastach Songkran już dawno zatracił kameralny charakter.

I wcale nie zamierzamy z tego powodu narzekać, bo jest ogień! To znaczy – jest woda, hektolitry wody i kompletne szaleństwo! Zamykane są całe kwartały ulic, na których trwają regularne bitwy wodne, w wielu punktach miastach poustawiane są sceny, gra muzyka, jest atmosfera radości, zabawy i święta.

Songkran BangkokSongkran w BangkokuSongkran w Bangkoku

W ubiegłym roku mieliśmy okazję przeżyć Songkran w Bangkoku i był to zdecydowanie najlepszy Sylwester jaki przeżyliśmy. Ulicami przelewa się kolorowy, rozbawiony tłum z wiadrami, psikawkami i plastikowymi pistoletami. Trzeba się mieć na baczności, bo te zabawkowe spluwy całkiem nieźle ciągną, a w dodatku niektórzy wlewają do nich wodę z lodem (wszędzie są stoiska z wodą w którym za parę bahtów można doładować swojego guna). W niczym to nie przeszkadza, bo na zewnątrz jest + 30 i pełne słońce.Songkran BangkokSongkran BangkokSongkran Bangkok

Songkran Bangkok
Songkran Bangkok

Polewanie wodą, oprócz oczywistej frajdy, jaką sprawia wszystkim uczestnikom imprezy, ma też wymiar symboliczny – ma oczyszczać ze wszystkich złych rzeczy, jakie się nam przydarzyły w ubiegłym roku, zmywać pecha, przynosić szczęście i błogosławieństwo. Podobne znaczenie ma smarowanie twarzy jasną pastą, podobną do używanej w Birmie thanaki. Wielu Tajów ma w dłoniach miseczki z tą pastą i smaruje nią przechodniów, życząc wesołego Songkran.

Songkran BangkokSongkran BangkokSongkran BangkokSongkran Bangkok

Nawet taksówki i tuk-tuki są oblewane kolorowymi farbkami na szczęście:

Songkran BangkokSongkran Bangkok

Od kilku lat Songkran jest nie tylko tajskim świętem, ale też wielką turystyczną atrakcją i tak samo dobrze jak miejscowi, bawią się na nim białasy z Zachodu:

Songkran BangkokSongkran BangkokSongkran BangkokSongkran BangkokSongkran BangkokSongkran BangkokSongkran BangkokSongkran BangkokSongkran BangkokSongkran BangkokSongkran BangkokSongkran Bangkok

Bawiliśmy się jak dzieciaki, wróciliśmy do hotelu przemoczeni do gumki w majtkach i szczęśliwi jak szczeniaczki. Wiemy, że niektórzy narzekają i kręcą nosem, że hałas, wszystko pozamykane i brak wyrafinowania. Nie słuchajcie ich, niech sobie zrzędzą do lustra ; )

Jeśli będziecie mieli możliwość odwiedzenia Tajlandii w trakcie Songkranu, nie wahajcie się ani chwili!

Songkran BangkokSongkran Bangkok

Songkran w Bangkoku – informacje praktyczne

 

🍀 Songkran odbywa się co roku w dniach 13.04 – 15.04.

🍀 Planując wakacje w Tajlandii w trakcie Songkran, warto hotele zarezerwować z wyprzedzeniem i liczyć się z tym, że ceny będą trochę wyższe

🍀 Niektóre atrakcje i muzea są podczas Songkran zamknięte lub czynne w innych godzinach, ze względu na uroczystości religijne. Sprawdźcie to wcześniej.

🍀 Na miejscu dobrze jest się zaopatrzyć  w wodoodporne torby/pokrowce na pieniądze, dokumenty, telefon itd. Bez tego nawet nie wychodźcie z hotelu.

🍀 Największe uliczne imprezy odbywają się w okolicach Khao San Road i Silom Road (Patpong)

Bawcie się dobrze!

Iza

Podobał Ci się ten tekst?  Bardzo nam miło, robimy to dla Ciebie : ) Jeśli uważasz, że jest przydatny, udostępnij go dalej! Jeśli masz pytanie lub chcesz nam coś opowiedzieć, zostaw komentarz : ) Zapraszamy również na naszego facebooka i instagrama – tam zobaczysz co u nas słychać teraz.

 

 

 

 

 

 

No Comments

Post A Comment